Městská policie

Tomas Brozak

5. 1. 2019 | Počet zhlédnutí: 2152 | Počet komentářů: 1

Dobrý den, mám dotaz ohledně práv městké police. Abych upřesnil situaci, muj syn ve skole bouchl do dveri kdyz mu bylo při odchodu vyhrožováno spolužačkou že ho ve třídě zamkne a udělal ji bouli na hlavě.Ze školy nás nikdo neinformoval. Co se nestalo ve večernich hodinách. U dveří bytu stojí tři příslušníci městké policie v čele s matkou holčičky též strážnicí městké policie a všichni tři dle zjištění tou dobou ve službě. Začalo vyhrožováni socialkou,trestníma oznameníma, řvani na kluka i přes upozorněni že tak ne.Strážnici se nepředstavili, neregistrovali, nebrali v potaz matky že jí nelíbí toto chováni. Když jsem se to dozvěděl šel jsem se týž večer informovat na tyto strážniky na jejich dispečink. Nikde žádný zápis, dispečer neměl tušeni že jsou na cestě za 12 letým synem. Mám dotaz zda je v kompetenci řešit tento problem městkou policii nebo škola už má když dojde k takové situaci řešit problém s obvodní policii, zda musí být proveden zápis o této akci a zda chování strážnika vyhrožovaní, řvaní na 12 leteho kluka neprekročilo meze chovaní strážníka. Hnes v pondělí naštívím starostu ale nevim zda zmohu neco proti trem straznikum. Informoval jsem se telefonicky na polici ne v našem městě zda je toto možné o městkých strážníku a bylo me řečeno že v žádném případě,že strážníci porušili x pravidel a mám kontaktovat starostu nebo podat rovnou trestní oznámení.Nechci situaci hrotit, vsem je lito že holčička má bouli ale toto vypada jako soukromá akce strážníků. Rád bych znal názor nezávislé strany na tento problém. Děkuji za odpověď.

11. 1. 2019

Jde o naprostý exces strážníků městské policie, proti němuž máte právo se bránit.

1) Pokud bylo záměrem návštěvy pouze vyhrožování synovi, případně rodičům, nikoli zjištění relevantních skutečností, nemá jednání strážníků žádnou oporu v zákoně. V takovém případě je postup strážníků zcela mimo jejich působnost. Působnost obecní policie je stanovena v § 2 zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii. Oprávnění policie jsou pak stanovena v § 11 a následující cit. zákona. Obecní policie má mj. právo požadovat od osob vysvětlení, může-li napomoci k odhalení přestupku (§ 11 odst. 1 cit. zákona), avšak z Vašeho popisu není zřejmé, že by strážníci zjišťovali jakékoli informace ať už ve vztahu k synovi či jeho rodičům. Z kontextu nevyplývá, že by strážníci uplatňovali nějaké z dalších jejich oprávnění. Je tak přinejmenším pochybné, že zásah policie (tj. jejich samotný příjezd) měl vůbec nějaký zákonný základ. V potaz je třeba vzít ústavní zásadu, podle níž je možné uplatňovat státní, potažmo jakoukoli veřejnou, moc jen na základě zákona a v jeho mezích.

2) Obecně lze říci, že škola má oznamovací povinnost vůči policii ČR, vznikne-li podezření, že byl spáchán přestupek nebo trestný čin. V případě přestupku, který spadá do působnosti obce (tzn. rozhoduje o něm přestupková komise při obecním úřadu) nebo pokud neví, kdo je k projednání přestupku příslušný, lze připustit i kontaktování obecní policie či přímo obecního úřadu. Obvodní policie má obdobně povinnost informovat státní policii / přestupokovou komisi nebo jiný příslušný orgán. Zde však zjevně přestupek spáchán nebyl (jednání neodpovědné osoby, nulová společenská škodlivost), proto jsou takové úvahy bezpředmětné, resp. strážníci ani podle všeho případné spáchání přestupku nezjišťovali.

3) Strážníci zjevně postupovali v rozporu se zákonem.

  • Strážníci musí jednat v souladu s principem zdvořilosti, ochrany práv a zejména přiměřenosti.

Ustanovení § 6 zákona o obecní policii stanoví, že: "při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů obecní policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem."

  • Z Vašeho popisu není zřejmé, že by strážníci zjišťovali, zda se incident vůbec stal.
  • Nepřípustné je též vyhrožování, navíc trestním oznámení, což je zcela nesmyslné. Strážníci mohou osoby pouze poučit o možných (reálných) následcích jejich jednání.
  • Strážníci jsou povinni prokázat svou příslušnost k policii podle zákona, tedy stejnokrojem s odznakem, číslem a názvem obce (§ 9 zákona o obecní policii). Je možné se jich zeptat na jejich služební čísla, pokud nejsou na stejnokrojích vidět či stejnokroj nemají. Podle služebního čísla je pak možné konkrétního strážníka identifikovat.

4) Proti zásahu se můžete bránit.

  • Je možné proti strážníkům podat trestní oznámení. V oznámení je třeba uvést všechny důležité skutečnosti, uvést či navrhnout důkazy.
  • Můžete podat stížnost podle § 175 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, kteoru je možné adresovat buďto vedoucímu obvodní policie nebo přímo starostovi jakožto řídícímu orgánu obecní policie.
  • Též lze zvážit uplatnění nároku na náhradu nemajetkové újmy vůči obci podle zákona č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem (§ 19 ve spojení s § 22 a 31a cit. zákona).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Taky vám vadí nečinnost policie?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy