fyzické napadení

Petr Polnický

16. 12. 2018 | Počet zhlédnutí: 3888 | Počet komentářů: 1

Dobrý den,

byl jsem napaden nájemníkem v prodejně, bez újmy na zdraví, i když nervy mám pocuchané, špatně nejen spím. U lékaře jsem nebyl. Bohužel u toho nebyl žádný svědek. Po incidentu jsem zavolal policii, která nás, každého zvlášť vyslechla.  On však policii asi udal 2 svědky, kteří údajně tvrdí, že k žádnému incidentu nedošlo. Jeden z nich byl mimo prodejnu asi 5m od výlohy u zaparkovaného auta. Druhý na místě vůbec nebyl, přijel s firemním autem nájemníka až po mém zavolání na linku 158. Nevím co vypověděli. Na mou žádost o zaslání zápisu o události mi bylo jen sděleno, že k žádnému napadení nedošlo, a že ve věci jedná soud. Asi mě nájemník nařkl z poškozování dobrého jména či co.

Tvrzení proti tvrzení a já sám proti třem.

Na místo dorazila po Policii i policie městská, údajně tam nájemník dříve pracoval. Mám nárok na záznam o události, výpovědích "svědků" a nájemníka.

Děkuji za odpověď

Petr Polnický

31. 12. 2018

Oznamovatel trestného činu (a stejně tak oznamovatel přestupku) má právo na vyrozumění o vyřízení věci do 30 dnů, pokud o to požádá. Jakožto oznamovatele Vás tedy policie musí informovat o tom, jak věc vyřídila, pouze za podmínky, že jste o to výslovně požádal (srov. § 158 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád a § 74 odst. 4 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich). Pokud jste tak neučnil a policie se Vám navíc zdá nečinná, můžete zvážit podání trestního oznámení/oznámení o přestupku znovu, písemně, s výslovnou žádostí o tuto informaci v zákonné lhůtě 30 dní. V oznámení můžete také uvést návrhy dalších důkazů jako záznam z kamer apod. (je-li možné je ještě získat). Zdůrazňujeme, že právo oznamovatele nezahrnuje nahlížení do spisu (kde by bylo možné seznámit se s výpovědmi svědků apod.), pouze právo na vyrozumění o tom, jak byla věc vyřízena. Právo nahlížet do spisu byste měl jako poškozený, pokud by bylo řízení zahájeno (ať už trestní, nebo řízení o přestupku).

Pokud jde o domnělé trestní oznámení/oznámení o přestupku podané Vaším nájemníkem, právo nahlížet do spisu závisí na stádiu řízení a Vašem postavení v něm. V trestním řízení může do spisu nahlížet zejména ten, proti němuž se řízení vede (obviněný), poškozený a jejich zástupci (blíže § 65 trestního řádu). Obdobně v řízení o přestupku, kde může kromě obviněného a poškozeného nahlížet i osoba, která prokáže právní zájem nebo jiný vážný důvod (blíže § 38 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád ve spojení s § 68 zákona o odpovědnosti za přestupky). Pokud by proti Vám bylo vedeno trestní řízení, máte právo se k výpovědi svědků včetně oznamovatele vyjádřit (srov. § 33 trestního řádu). Z kontextu však nevyplývá, že by proti Vám bylo zahájeno trestní stíhání.

Láďa antoszek

  • 28. 6. 2021
  • Postřelmov
Dobrý den mám jeden problém byl jsem u bráchy a za neteřema v klidu jsme grilovali já muj brácha a skoro celá rodina normálně jsme se bavili a po pijeli jsme pivo kolem 21:00 hodině jsme vyrazily na zábavu kde jsme se normálně bavili tam jsme dali taky nějaké to pivo kolem 24 hodině jsme šli domů a tam jse můj brácha vzájemně napadl ze svým švagrem když jsem je chtěl odtrhnout tak jsem dostal od jeho svagra nějaké ty rány do obličeje nenechal jsem si to libyt a taky jsem mu nějaký vrátil jen že on podal trestný oznámení a já nevím co mám dělat a co mám vůbec čekat jestli půjdu sedět? Trestný rejstřík mám čistý ale jsem úplně na praškach nejsem nějaký frajer tak že doma i brečim jak nevím co mne čeká mohly by jste mi prosím odepsat děkuji antoszek

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Taky vám vadí nečinnost policie?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy