Nepřístojné chování policisty při zásahu

Jana Englmaierová

2. 1. 2016 | Počet zhlédnutí: 1408 | Počet komentářů: 1

Dobrý večer, na Silvestr se mi jedna osoba pokusila rozbít okno, což se z části podařilo (škoda byla v řádu stakorun, protože rozbil pouze jednu tabuly skla ze dvou). Byt máme pouze v pronájmu od družstva, tím pádem by měli vědět že na jejich majetku došlo ke škodě způsobené cizím zaviněním.

Nevěděl jsem. zda má v úmyslu i loupit, tak jsem zavolal na PČR s tím, že bych potřeboval hlídkové vozidlo. To na místo dorazilo. Policisté obhlédli místo ''činu'' a při mém dotazu, jak se bude situace řešit, policisté odmítli uskutečnit jakékoliv sepsání o zásahu. 

Jeden ze zasahujících se choval nepřístojně, když jsem mu sdělil, kdo by mohl být pachatelem, řekl že: '' Tohle odmítá řešit a aby si to cituji ''smažky'' vyřešily mezi sebou. 

Poté hlídka odjela. Jeho chování mi přijde velmi netaktní, protože mi měl sepsat alespoň protokol o tom, že byl obeznámen s danou situací a abych mohl protokol předat majiteli nemovitosti.

Zajímalo by mě tedy, zda mám právo stěžovat si na daného policistu a jeho chování při řešení této situace, i když škoda na majetku nebyla vysoká. 

Předem děkuji za brzkou odpověď a za Vaši radu

5. 1. 2016

Dobrý den, pokud bylo poškozena pouze skleněnná výplň v hodnotě stokorun, jednalo se o přestupek proti majektu dle § 51 odst. 1 písm. a) přestupkového zákona a Vy jste zde hrál roli oznamovatele. Policie je povinna oznámení přijmout. Pokud odmítla Vaše oznámení, je to podnět pro inspekci (GIBS), nebo odbor vnitřní kontroly (OVK) a zcela jistě by se Vašim podnětem/ stížností zabývali. A vaše upozornění na možného pachatele by mělo být cenným poznatkem pro další šetření ve věci. V případě Vašeho přestupku se "protokol" nesepisuje, tudíž jste nemohl ani žádný obdržet. Policisté jsou však povinni Vás jakožto oznamovatele přestupku poučit dle § 58 odst. 4 o Vašem právu být do 30 dnů vyrozuměn o vyřešení věci. 

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Taky vám vadí nečinnost policie?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy