Dobrý den,
předpokldáme, že máte na mysli bankovní účet. V trestním řízení má policie, resp. státní zástupce pravomoc vyžádat si informace, které jinak podléhají bankovnímu tajemství, musí k tomu však mít zákonem předpokládaný důvod (§ 8 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád). Tím může například být situace, kdy informaci potřebuje jako důkaz při vyšetřování trestného činu. S ohledem na to, že první část vyšetřování se může dít bez Vašeho vědomí, nemusíte o probíhajícím vyšetřování vědět. Orgány činné v trestním řízení mají povinnost v přípravném řízení oznámit zahájení trestního stíhání podezřelému. Před zahájením trestního stíhání však policie shromažďuje potřebné důkazy a skutečnosti, na jejichž základě se pak rozhoduje, zda trestní stíhání může/nemůže zahájit. Do druhé fáze tak nemusí přípravné řízení vůbec dojít, neboť v první fázi vyšetřování může například policie dojít k závěru, že se trestný čin nestal, nemá dostatek důkazů pro zahájení trestního stíhání atd.
Pokud jde o jiný než bankovní účet, bude zákonná úprava s velkou pravděpodobností velmi podobná. Obecně lze říci, že právnické a fyzické osoby mají povinnost s policií spolupracovat a informace poskytovat, policie však nemůže informace požadovat svévolně, bezdůvodně. V závislosti na citlivosti informací jsou pak nastavena pravidla pro získávání/poskytování informací.
Policie může získávat informace i mimo trestní řízení (například při řešení přestupků a dalších věcí), pro řešení této otázky je však důležité vědět, o jaký typ soukromého účtu šlo (bankovní/jiný). Postup upravuje zejména zákon č. 273/2008 Sb., o Policii ČR.
Na druhé straně nelze vyloučit ani exces ze strany policie. Máte-li pocit, že policista svou pravomoc zneužil, můžete podat stížnost na Odbor vnitřní kontroly příslušného Krajského policejního ředitelství. V krajním případě může jít až o trestný čin Zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní oznámení se podává u GIBS, Generální inspekce bezpečnostních sborů. Můžete také zkusit postupovat neformálně, tj. dotázat se policie na důvod nahlížení do soukromého účtu. S ohledem na odpověď pak lze lépe hodnotit zákonnost/nezákonnost postupu.