Zveřejňování přítomnosti úředníků on-line

Martin Rýdel

3. 10. 2018 | Počet zhlédnutí: 207 | Počet komentářů: 1

Přečetl jsem si dokument zveřejněný na vašem webu "Otevřenost a osobní údaje po obecném nařízení", zastavil jsem se u bodu číslo 8, zveřejňování informací na webu o přítomnosti úředníků na pracovišti. Doposud jsem ctil názor ÚOOÚ (http://https://www.uoou.cz/tiskova-zprava-zverejnovani-informaci-o-nbsp-pritomnosti-zamestnancu-obecniho-mestskeho-uradu-na-pracovisti/d-31118/p1=1017 ), který tyto údaje nedoporučuje zveřejňovat.

Kterého doporučení se tedy držet? My jsme informace o přítomnosti z webu raději odstranili.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

5. 10. 2018

Děkujeme za upozornění, naše stanovisko v původní stručné formulaci opravdu musíme pod vlivem stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů korigovat.

Naše stanovisko nevycházelo z automatizovaného propisování údajů z docházkového systému, ale z postupu, kdy by zaměstnanci měli toto zveřejnění pod kontrolou, tedy buď by ho sami (případně i jako jakousi měkkou povinnost) aktivovali, anebo přímo zapínali. Naše stanovisko tedy změníme ve formulaci tak, aby bylo patrné, že není možné automatické propisování přítomnosti z docházkového systému, ale že by bylo přípustné u těch pracovníků, u kterých je běžné, že se na ně veřejnost osobně nebo telefonicky obrací, poté, co by sami mohli zveřejnění vypnout (například, pokud by zůstali po pracovní době, pokud by určitého dne vůbec neměli v náplni práce komunikovat s veřejností). Systém by tedy spíše signalizoval „nyní mi můžete zatelefonovat, nyní mě můžete navštívit“ než přítomnost na pracovišti. Zaměstnavatel by mohl pak vyhodnocovat, do jaké míry určení pracovníci, pro něž je komunikace s veřejností jádrem práce, veřejnosti tuto nabídku dávají.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy