výzva k doplnění žádosti o informace

Karel Tomek

2. 3. 2016 | Počet zhlédnutí: 3070 | Počet komentářů: 1

Podal jsem žádost o poskytnutí informací ve smyslu zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím na úřad e-mailem s žádostí, aby mi i informace poskytl na mail. Úřad požádal o doplnění informací a to formou doporučeného dopisu. Já na toto odpověděl e-mailem. Nicméně opětovně přišla žádost o doplnění informací formou doporučeného dopisu. Samozřejmě dochází k časové prodlevě apod. Napsal jsem na úřad, že žádám o komunikaci v e-mailu. Obdržel jsem zpět zprávu tuto zprávu "k Vaší žádosti o zachování emailové komunikace musím uvést, že samotnou odpověď na žádost budu samozřejmě posílat emailem. Avšak v případě, kdy je třeba doplnit informace nebo je posílán jiný typ korespondence, než je konečná odpověď, který má vliv na zákonné lhůty, musím mít doloženo potvrzení o převzetí korespondence adresátem, což v případě emailové pošty, nemám."

Je to tak? Není opravdu možné si zažádat o doplnění informací e-mailem?

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

12. 3. 2016

Postup úřadu je nesprávný. Povinný subjekt může učinit úkony podle § 14 odst. 5 (případně také některé další úkony podle Infozákona, např. podle § 6 odst. 1 nebo § 17 odst. 3) tak, že nejdříve odešle příslušnou datovou zprávu a vyzve žadatele k potvrzení jejího přijetí v určité přiměřené lhůtě. Pokud by přijetí nepotvrdil, doručí povinný subjekt písemnost následně v listinné podobě. Lhůta je dodržena již prvním pokusem o doručení datové zprávy na elektronickou adresu, kterou žadatel určil jako doručovací. Někdy povinné subjekty tento postup realizují až poté, kdy by žadatel podal stížnost podle § 16a odst. 1 proti nečinnosti.

Totéž uvádí i komentář FUREK, Adam; ROTHANZL, Lukáš. Zákon o svobodném přístupu k informacím a související předpisy: komentář. 2. vyd. Praha: Linde 2012. 1032 s., str. 566.

Jinými slovy, nikde není řečeno, že doručení výzvy lze prokazovat pouze při listinném doručení na dodejku, která se odesílateli vrátí. Úplně stejnou důkazní sílu má obyčejný e-mail s výzvou, na který žadatel též obyčejným e-mailem odpoví a potvrdí doručení. Pokud by někdo chtěl takovou formu „potvrzení“ zpochybňovat, měl by si uvědomit, že úplně stejně lze zpochybnit i dodejku, protože tu může podepsat i jiná osoba na stejné adrese, anebo i obeslaná osoba, pokud se podepíše záměrně jinak než svým podpisem a pak převzetí popře a poštovní doručovatel nebude schopný podat svědectví, že si danou osobu skutečně osobně pamatuje.

Z dotazu není jasné, zda jste e-mailem na první doručenou výzvu doplnil žádost o informace. Není pak následně jasné, proč byla výzva o doplnění žádosti poslána podruhé, když doručení první výzvy bylo potvrzeno. Pokud důvodem byla jen forma, kterou jste doplnil žádost, pak šlo o nesmyslný úkon, jehož následkem již je nečinnost povinného subjektu, jakmile uplynula lhůta pro poskytnutí informace, počítaná od doplnění žádosti (e-mailem). Bylo možné podat stížnost podle § 16a InfZ pro nečinnost.

Pokud jste však e-mailem žádost nedoplnil, pak měl úřad vyčkat 30 dnů a žádost odložit.

Je to tedy celé zbytečná hra, kterou by mohl úřad zjednodušit a přestat žadatele zbytečně zdržovat.

Odchylný postup je u výzvy k doplnění žádosti podle § 14 odst. 5 písm. a), pokud žadatel neuvedl fyzickou adresu pro doručování; v takovém případě nezbývá než výzvu odeslat jen na uvedenou elektronickou adresu. Pokud datová zpráva nebude takto doručena, jde to k tíži žadatele, který zanedbal povinnost podle Infozákona.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy