Smlouva jako know-how a autorské dílo

marno

22. 1. 2015 | Počet zhlédnutí: 2511 | Počet komentářů: 1

Obec mi na žádost poskytla smlouvu o spolupráci (poskytování právní pomoci) s tím, že se jedná o know-how a vztahuje se na ni autorské právo a nesmím ji šířit dál. Uvedla:

"Smlouva (se sdružením) je know-hou „Sdružení” a vztahuje se na ni autorské právo. Poskytujeme Vám ji za těchto podmínek:
- Účet sdružení je začerněn
- Je poskytována výhradně k Vaší informaci (jako žadatelky) a nejste oprávněna ji rozšiřovat".

Je to skutečně tak?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

26. 1. 2015

Pojem know-how ani Infozákon, ani jiné zákony neznají jako důvod pro odepření informace. Pokud by se myslelo obchodní tajemství, pak je zjevné, že text smlouvy nemůže být obchodním tajemstvím.

Obec není oprávněna určovat, co je obchodním tajemstvím (jehož částí by mohlo být tzv. know-how). To může prohlašovat (za splnění dalších podmínek) pouze ten, komu případné obchodní tajemství svědčí.

Smlouva o právní pomoci nemůže z principu být autorským dílem (viz autorský zákon č. 121/2000 Sb. § 2 a § 3); pokud by Vám obec poskytla skutečné autorské dílo s nějakou autorskou ochranou, musí tak učinit formou licenční smlouvu (zák. č. 106/2000 Sb. § 14a).

Pokud obec informace poskytne, není oprávněna určovat režim jejich užívání.  Autorské právo je právní institut zcela odlišný od obchodního tajemství. Postup obce je tedy zřetelně velmi zmatený.

Obec je povinna poskytnutou smlouvu aktivně zveřejnit (InfZ § 5/3). Odepření čísla účtu je neoprávněné - tuto informaci nechrání žádné zákonné ustanovení.

Smlouvu lze podle mého názoru volně šířit.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy