Pracovní neveřejné jednání zastupitelstva, nezapsané informace
Roman Kressa
6. 2. 2017 | Počet zhlédnutí: 2430 | Počet komentářů: 1
U nás v obci se děje určitý nešvar. Parta zastupitelů se schází na tzv. "pracovních schůzkách" a to i těsně před veřejným zasedáním zastupitelstva. Osobně by mi to nevadilo, ale problém je, že se z těchto schůzek nedělá zápis a na veřejném zasedání pak jen stroze přečtou návrh a zvednou ruky tak, jak se předem na "pracovní schůzce" tajně domluvili. Naprosto ignorují připomínky a dotazy ostatních zastupitelů a občanů. A neodpoví ani na konkrétní dotaz. Třeba "Proč se zdrželi hlasování o ceně pozemku, když sami podali návrh usnesení". Sice jasná obstrukce, ale tvoří většinu, tak se jim daří sabotovat (už od roku 2014) proces dokončení schválené žádosti o prodej pozemku. Prý své rozhodnutí nemusí nikomu zdůvodňovat a to ani ve světle zastupitelského slibu, kde se mluví o svědomitosti, obecním zájmu a zájmu občanů. Stejně tak odmítnou žádost o informaci z důvodu, že je neznámá, není v zápise. Ale jak se mohla do zápisu dostat, když ji probrali a zpracovali na pracovní schůzce.
Chci se tedy zeptat:
- Znamená "samostatná působnost obce", že si zastupitelé mohou dělat co chtějí, třeba ve svém vlastním zájmu a ignorovat zájem obce a občanů? A nemusí nikomu zdůvodňovat svá rozhodnutí?
- Lze se ptát zastupitele na to, v jakém zájmu obce či občanů bylo jeho hlasování? Opravdu nemusí odpovídat?
- Lze se dotazovat na informace, které vedly k nestandardním, podivným rozhodnutím?
- Je možné se nějakým způsobem dostat k informacím předneseným na neveřejných "pracovních schůzkách"?
- Je nějaká obrana proti diskriminačním (různý politický názor) rozhodnutím zastupitelů? Třeba ten spolek nedostane nic a tamten všechno? Opět bez ochoty uvést důvody rozdílného přístupu.
- Je možné odmítnout odpověď, když starostka argumentuje na zasedání ZO třeba: "S vámi jsou jen potíže." na otázku "Jaké potíže?" (Dostal jsem odpověď až jako 106: Zamítnuto, v zápise nebyla informace uvedena.)
- A poslední. Opravdu se na vyřizování běžných občanských žádosti na obec nevztahuje správní řád? Kraj na stížnost na nečinnost odpověděl, že nemůže mluvit do samostatné působnosti obce. Vyloučeno ze správního řádu § 1 ods. 3