požadavek na úhradu po poskytnutí informace

Daniel Hanar

27. 12. 2017 | Počet zhlédnutí: 248 | Počet komentářů: 1

Pokud je mi poskytnuta informace dle z.č. 106/1999 Sb. a úřad mi zašle se zaslanou odpovědí fakturu, tedy neinformuje mě předem, musím ji uhradit, pokud mne upomíná?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

28. 12. 2017

Povinný subjekt, pokud hodlá žádat úhradu nákladů, MUSÍ tuto okolnost žadateli sdělit před poskytnutím informace (§ 17/3 InfZ). Nesplní-li povinný subjekt vůči žadateli tuto oznamovací povinnost, ztrácí nárok na úhradu nákladů (§ 17/4 InfZ).

V popsaném případě tedy již povinný subjekt nemůže žádat žádnou úhradu nákladů. Nutno však prověřit, zda skutečně požadavek úhrady povinný subjekt nesdělil před poskytnutím informace, například zasláním e-mailu.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy