Faktury a vydaje mesta na IT

Miroslav

19. 10. 2015 | Počet zhlédnutí: 826 | Počet komentářů: 1

Zajima me, zda mam pravo a muzu pozadat mesto (koho tam?) o to aby mi ukazali napr. faktury popripade sdelili za kolik i od koho nakupuji spotrebni zbozi (tonery,papir atd...) a vypocetni techniku. A zaroven kolik plati za tyto sluzby. Nasledne bych jim rad zaslal nizsi cenovou nabidku. Mam na takove informace pravo a muzu je takto vyuzit?

Sára Klačko

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

19. 10. 2015

Ano, na informace máte právo a můžete je využít k poskytnutí lepší nabídky.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 7 A 118/2002 uvádí:

... nelze z důvodu ochrany obchodního tajemství odepřít poskytnutí informace o ceně, která bude hrazena z veřejných rozpočtů. Používání veřejných prostředků přitom zahrnuje nejen přímé výdaje, ale i prominutí plateb, které by jinak byly příjmem těchto rozpočtů. Smyslem tohoto ustanovení je umožnit veřejnou kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky. Jelikož samotná informace o ceně nevypovídá o způsobu hospodaření, je nutné společně s ní vždy poskytnout alespoň rámcovou informaci o předmětu plnění, za něž se cena poskytuje, a to v rozsahu nezbytném pro posouzení hospodárnosti využití veřejných prostředků.

Úřad se nemůže zaklínat ani ochranou osobních údajů. O příjemci veřejných prostředků musí poskytnout základní údaje, těmi jsou mj. jméno, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků (§ 8b zákona o svobodném přístupu k informacím).

Žadost se adresuje městskému úřadu jako celku.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy