Analýza Armády ČR k F-35

Martin Jedlička

2. 4. 2023 | Počet zhlédnutí: 351 | Počet komentářů: 1

V souvislosti s probíhajícími jednáními s USA o případném nákupu 24 ks letounů F-35 jako náhrady za stávající Gripeny jsem pátral po podkladech, ze kterých by výplývala opodstatněnost předběžného výběru tohoto typu jako nejvhodnějšího k náhradě uvedených Gripenů.

Dle vyjádření náčelníka GŠ AČR Řehky existuje jakási analýza AČR, která obsahuje bližší detaily, ovšem je prý v režimu "tajné". Přijde mi to zvláštní, když např. na stránkách kanadské vlády jsou veřejně dostupné podrobnosti k transparentnímu výběrovému řízení, ze kterého rovněž vzešel stejný typ letounu, tedy F-35 (http://https://www.tpsgc-pwgsc.gc.ca/app-acq/amd-dp/air/snac-nfps/CF-18-eng.html#a2).

Můj dotaz tedy zní, zda je reálná šance na to domoci se zveřejnění, resp. zaslání oné analýzy na základě žádosti o poskytnutí informace dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

2. 4. 2023

Domnívám se, že rozumná šance je. Doporučil bych postup „krok po kroku“, tedy začít žádostí dle Infozákona k informacím o výběru tohoto typu. Doporučil bych nejprve „průzkumnou žádost“, požadující přehled dokumentů, které má povinný subjekt k disposici k tomuto tématu. Je důležité na základě určité znalosti problematiky okruh žádosti srozumitelně a chytře vymezit. V další etapě by bylo vhodné požádat o takové, u kterých se jeví, že mají více povahu manažerského zhodnocení vhodnosti tohoto řešení, než výslovně vojensko-taktických informací, které mohou mít více pravděpodobně povahu utajovaných informací. Nedovedu úplně posoudit, zda právě žádost u tuto konkrétní analýzu je ta jediná trefa do popsaného postupu.

Takto získané informace budou podkladem pro případné další upřesňující žádosti. Domnívám se, že jde o typ žádosti, u které je třeba počítat s postupným iteračním procesem, neboť jako žadatel nejspíše dopředu nevíte zcela přesně, co je vlastně to, co chcete zjistit, jakou to má povahu, v jakém dokumentu je to obsaženo. To je však celkem přirozený počáteční stav, obvyklý v oblastech bezpečnosti a obrany.

Poukaz na zveřejnění informací o kanadském procesu výběru letounů pak může sloužit v podrobnější argumentaci nejen z hlediska Infozákona, ale také z hlediska Zákona o utajovaných informacích, kdy se může pomocí tohoto příkladu ukázat, že některé informace jsou utajovány neoprávněně, tedy nad rámec vymezený čl. 17 Listiny, kde právě komparace s jinými „demokratickými společnostmi“ ukáže případné přehnané utajování.

Šance tedy podle mě je, jen je otázka, v jakém rozsahu budou informace poskytnuté (např. určitá analýza s vypuštěním některých citlivých částí), a kolik kroků bude následně třeba k dosažení přístupu k okruhu informací, který nelze legálně utajovat.

V žádostech o tyto informace spatřuji významný veřejný zájem, stejně jako naopak i v nutnosti nějaký okruh informací o schopnostech případného budoucího letectva ČR utajit.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy