Zadržení řidičského průkazu

Andrea

4. 6. 2019 | Počet zhlédnutí: 2760 | Počet komentářů: 1

Dobrý den.

Jela jsem ke kamarádce se svou ani ne dvouletou dcerou a v místě u jejího bytu za námi vyjela policie. My jsme již ale parkovali a v době, kdy ke mě přistoupil policista jsem již neseděla na místě řidiče, ale brala jsem tašky a chtěla od auta odejít. Nechtěla jsem se zdržovat kontrolou a odbyla jsem policistu slovy, že nejsem řidič a doklady mu nedám. Nenechal se ale odbýt a nadále trval na předložení dokladů. Doklady jsem tedy předložila a již v tu dobu věděl, že mi vzali v minulosti řidičák a ptal se proč. Odpověděla jsem popravdě, že za ,,trávu" a on mě chtěl nadále kontrolovat testem na drogy, který jsem odmítla a řekla mu, že nejsem pod vlivem žádné drogy a že nemám čas a jdu pryč. Dále mi řekl, že tedy půjdeme na odběr biologického materiálu, což jsem také odmítla a on řekl, že mi nevrátí řidičský průkaz, načež jsem mu ho vytrhla z ruky a chtěla odejít. On mě ale surově spoutal před mou dcerou a vyhrožoval mi, že mi malou odveze sociálka. Nedovolili mi ani zavolat. Kamarádka zavolala přítele, aby pro dceru přijel. Mezitím me posadili do auta a nechtěli ke mě ani pustit dceru, která venku plakala a držela ji kamarádka, kterou moc nezná. Po příjezdu přítele mě odvezli na stanici, kde mi prohledali celou kabelku a kde jsem musela vyndat řidičák z kapsy, jinak by mi prý dělali osobní prohlídku. Asi po hodině, kdy jsem seděla spoutaná na stanici mě propustili. Nadále mi od úřadu přišla pokuta 25.000 Kč a zákaz řízení na 18. měsíců, kde mě obvinili z ohrožení na životě a zdraví policisty, kterému jsem ale nic neudělala a z nedodržení zákonu, že jsem nechtěla podstoupit test na JNL.

Lze si nějak vyžádat záznam? Policista měl celou dobu na sobě kameru.

A jak se proti tomu mohu bránit? Úřad se ohání zákony, kterým nerozumím a rozhodně jim nechci nic platit, jelikož mě obvinili z něčeho, co jsem nespáchala.

Mockrát děkuji za odpověď.

Sára Klačko

14. 6. 2019

Dobrý den,

policista má oprávnění vyzvat osobu k orientační, případně odborné zkoušce na drogy za splnění podmínek zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Ustanovení § 20 odst. 1 pak vyjmenovává jednotlivé případy, v souvislosti s řízením auta je relevantní tento:

Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření je povinna se podrobit osoba, u které je důvodné podezření, že pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky vykonává nebo vykonávala činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo jiné osoby nebo poškodit majetek (...).

Z ustanovení vyplývá, že policista může vyzvat osobu k provedení testu na drogy i poté, co už neřídí, musí mít však důvodné podezření, že osoba řídila pod vlivem alkoholu nebo jiné drogy. Jinými slovy, policista nemůže požadovat provedení testu, aniž by se jeho výzva opírala o nějaké ospravedlnitelné důvody, tj. jen tak, zejména šikanózně. Na druhou stranu, existence důvodného podezření je značně subjektivní kategorie a těžko se prokazuje, že policista k výzvě důvody neměl.

Pokud jde o uložení trestu za přestupky, skutečně zákon stanovuje za neuposlechnutí výzvy k provedení zkoušky na drogy možnost uložit trest pokuty do výše 50 000 a zákaz činnosti, tj. zákaz řízení motorových vozidel v délce až 2 roky (srov. citovaný zákon, § 35). Pokud jde o údajný přestupek "ohrožení na životě a zdraví" policisty, jednak se to nezdá opodstatněné skutkově (vytržení řidičského průkazu z ruky není ohrožení na zdraví, stejně tak slovní agresivita; záleží na konkrétních skutkových okolnostech dané situace, tj. co přesně se stalo), jednak není z Vašeho popisu zřejmé, o jaký přesně přestupek má jít, a je tedy těžké posoudit, zda mohla být  naplněna jeho skutková podstata. Proti rozhodnutí o vině za přestupek či pouze proti výši trestu se můžete bránit odvoláním. Rozhodnutí o odvolání je poté možné napadnout i soudně.

Kromě odvolání proti přestupku máte právo podat stížnost proti jednání konkrétního policisty (podle § 97 zákona o Policii ČR viz níže). Stížnost se podává u Odboru vnitřní kontroly příslušného krajského policejního ředitelství. Vzor stížnosti naleznete zde.

Všeobecně lze uvézt, že policista má povinnost postupovat zdvořile a přiměřeně, tj. tak, aby osobě, proti níž směřuje zákrok, nevznikala bezdůvodná újma (srov. § 9 a 11 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky). To platí i v případě, že osoba sama je agresivní, nadává mu apod. V souladu s tímto principem je potřeba posoudit i další postup policisty (nakolik bylo nezbytné odloučit Vás od dcery, nasadit Vám pouta, nechat je nasazené během kontroly na stanici atd.).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Taky vám vadí nečinnost policie?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy