Dobrý den,
běžný postup policie při nahlášení vloupání do bytu je, že po příjezdu zajistí místo činu, vyslechne oznamovatele k situaci a provede ohledání místa činu a zajištění případných stop (stopami se rozumí veškeré změny jež nastaly na místě tr. činu, a mohou přispět k odhalení pachatele). Nejčastěji policista provede nafocení bytu se zaměřením na místo vniknutí pachatele a na místa, z nichž došlo k odcizení věcí, dále dojde k zajištění mechanoskopických stop (např. rozlomená vložka FAB vstupních dveří), trasologických stop (např. stopy obuvi na okenním parapetu) a daktyloskopických stop (pokud jsou nalezeny upotřebitelné otisky prstů na místech vniknutí pachatele do objektu, případně na místech odkud byly odcizeny věci). Dále policie může zajistit mikrostopy (např. vlákna oděvu zachycená na překážce, kterou musel pachatel zdolat), případně biologické stopy (např. krev, když se pachatel řízl o střep rozbitého okna). Policisté provedou prohlídku okolí a zaměří se na možné další stopy (např. případné poškození vstupních dveří činžovního domu, vytipování kamerových systémů, které by mohly zabírat místo vniknutí pachatele nebo přístupové cesty, apod). Dále se pokusí najít svědky, kteří by k události mohli podat vysvětlení cizí osoby, případně neslyšeli neobvyklé zvuky, atd).
Nicméně nemohu situaci posoudit z hlediska přítomnosti stop - policisté mohli na místě zjistit, že Vámi uvedené stopy nejsou upotřebitelné. Pokud však máte pocit, že policisté nekonali, jak měli, můžete se obrátit například na odbor vnitřní kontroly k prošetření postupu a do Vaší stížnosti popíšete celou stiuaci.
Co se prevence týká, skutečně nejlepší ochranou je mechanické a elektronické zabezpečení domu (kamery). A platí, že v určitých lokalitách dochází k častější tr. činnosti. Pokud máte podezření na určité osoby - možné tipaře (alespoň vnější charakteristiky), předejte své poznatky policii.