Vykázání ze společného bydlení
Tomáš
8. 10. 2015 | Počet zhlédnutí: 1844 | Počet komentářů: 1
Dobrý den,
mám dotaz týkající se vykázání z bytu (chápu a jednoznačně souhlasím, že tato problematika běží v trochu jiném režimu).
Jde mi však o vykázání, které bylo provedeno na základě ničím nepodložené výpovědi družky (ohrožené osoby). Ta se obrátila na policii s podezřením na spáchání přestupku proti občanskému soužití. Ve výpovědi sama uvedla, že se jednalo o harmonický vztah, který nikdy nemusela řešit policie. Před půl rokem si našla jiného muže, když mi to sdělila, pohádali jsme se a další den jsem byl vykázán. Jednalo o slovní hádku, kdy v žádném případě nedošlo k fyzickému útoku, což také družka v protokolu uvedla...
Rád bych se zeptal, jaké povinnosti policista v takovém případě má. Chápu, že ustanovení zakládající právo policisty na vykázání z bytu je právem preventivním tzn. právo, které má za úkol chránit oběti trestných činů a umožnit policii okamžité jednání za účelem ochrany oprávněných zájmů ohrožené osoby.
Mám však několik dotazů:
Policista nyní odmítá umožnit náhled do spisu (tvrdí, že mu to neumožňuje §45 odst2 zákona o policii). No jo, jenže co na to obecné principy práva, teorie práva a práva založené samotnou LSPS - nemá snad vykázaná osoba právo na spravedlivý proces dle LSPS? Nemá snad vykázaná osoba právo na život, když v tomto vzpomínaném ustanovení zákona o policii o tom není zmínka?
Jaké jsou povinnosti policisty v případě vykázání? Má policista povinnost nestranně prošetřit sdělené podezření i v případě vykázání, nebo skutečně může provést vykázání bez jakéhokoliv ověření sdělených informací? Vždy jsem si myslel, že policie MUSÍ nestranně prověřit případ bez ohledu na to, co si daný policista myslí. Došlo totiž k tomu, že na základě jednostranně formulovaného podezření došlo k vykázání osoby z bytu, což si nyní spojuji s nezákonným postupem policejního orgánu, možná i zásahem do domovní svobody, co taková diskriminace z důvodu pohlaví (jsem přesvědčen, že kdyby došlo na situaci opačnou - tj. muž si přijde postěžovat na slovní hádku z předchozího dne, policie nijak nezakročí)
Nemá snad policie POVINNOST všechny oznámení nestranně prověřit a posbírat důkazní materiál pro případné další řízení?
Mám pocit, že policista si je dnes vědom svého pochybení (překotné a unáhlené rozhodnutí o vykázání) a nechce mně proto pustit do spisu abych už nepoukazoval na jeho unáhlenost, kterou vystřídala jeho dnešní nečinnost/liknavost až arogance.
Mohla byste mi prosím doporučit některá zákonná ustanovení? Ustanovení o vykázání samozřejmě znám, jde mi spíše o obecné povinnosti policisty (především to NESTRANNÉ vyšetření případu a nutnost sběru důkazního materiálu)
Velice děkuji za odpověď!
S přáním příjemného dne, Tom